Expat Yönetimi: Temel Kavramlar

worldExpat kavramı her ne kadar bir şirketin kurulu olduğu ülke dışında görevlendirdiği çalışanlara yönelik bir kavram olsa da, expat yönetimi dediğimizde farklı kültürlerden çalışanların ortak bir amaca hizmet edebilmeleri için yönetilmeleri gerekliliği karşımıza çıkıyor. Bu nedenle expat yönetimi yerine ‘Kültürler Arası Bağlamda İnsan Kaynakları Yönetimi’ kavramı daha geniş bir perspektiften konuyu değerlendirmemize olanak sağlıyor.

O zaman gelin ilk olarak ‘Kültürler Arası Bağlamda İnsan Kaynakları Yönetimi’ olgusunu tanımlamaya çalışalım. Sanıyorum şöyle bir tanım kapsama ilişkin en genel biçiminde fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır:

Kültürler Arası Bağlamda İnsan Kaynakları Yönetimi, birden çok ülkede (dolayısıyla kültürde) faaliyet gösteren bir işletmenin farklı bir ülkede görevlendirmek üzere çalışanlarında bir niyet oluşmasından başlayarak çalışanı seçme ve ilgili göreve hazırlama, çalışanın göreve ilişkin ücret ve yan hak paketini oluşturma ve görev bitimi tekrar ülkesine dönme (ya da farklı bir uluslararası göreve atama) süreçlerinin hem işletme hem de birey açısından öngörülebilir olmasını sağlamaya yönelik faaliyetleri içeren sistematik bir yönetim biçimidir.

Yapılan bu tanımdan sonra kaçınılmaz olarak –her ne kadar gayet iyi bilinse de- çok uluslu şirket tanımı yapmak gerekiyor. Çok uluslu şirketler kuruldukları ana ülke dışında farklı ülkelerde de faaliyetleri ve satış operasyonları bulunan, dolayısıyla farklı ülke ve kültürlerden yönetici ve çalışanları bulunan şirketlere verilen isim. Bu noktadan hareketle şirketin yönetim merkezinin kurulu olduğu ülke ana ülke (home country) olarak adlandırılıyor. Şirketin yönetim merkezinin kurulu olduğu ülke vatandaşlarını ise ana ülke vatandaşları (home country nationals) olarak tanımlayabiliriz.

Çok uluslu şirket tanımında da yer aldığı üzere bu şirketler kurulu oldukları ana ülke dışındaki ülkelerde de faaliyet gösteriyor ve bu ülkelerde çalışanlarını görevlendiriyorlar. Çok uluslu şirketlerin iş yaptıkları ve ana ülke vatandaşlarını görevlendirdikleri bu farklı ülkeler ev sahibi ülke (host country) ve bu ülke vatandaşları ise ev sahibi ülke vatandaşları (host country nationals) olarak adlandırılıyor. Ana ülke vatandaşları ise çok uluslu şirketin iş yaptığı farklı bir ülkede görevlendirildiklerinde yabancı çalışan yani expat unvanı alıyorlar.

Çok uluslu şirketin herhangi bir iş bağlantısının olmadığı ülkeler de üçüncü ülkeler (third countries) ve bu ülkelerin vatandaşları ise üçüncü ülke vatandaşları (third country nationals) olarak tanımlanabilir.

Son olarak ev sahibi ve üçüncü ülke vatandaşlarının ana ülkede görevlendirilmesi durumunda da ‘inpat’ kavramı karşımıza çıkıyor.

Biliyorum biraz karışık oldu ama işinizi kolaylaştırmak ve bu tanımların birbirleri arasındaki bağlantıları daha iyi görebilmek için sanırım aşağıdaki şekil yardımcı olacaktır.

expat_basics

Tahmin edebileceğiniz üzere expat yönetimini bu kadarla bırakmayacak ve önümüzdeki birkaç yazıda daha expat yönetimi yazmaya devam edeceğim.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Expat Yönetimi: Temel Kavramlar

  1. Geri bildirim: Expat Yönetimi: Neden Expat? |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s