Online Mülakatlarda Dikkat!

Malum coronavirüs ile birlikte hayatımızdaki yeri genişleyen video konferanslar işe alım süreçlerinde de sıkça kullanılır oldu. Birkaç gün önce işe alım mülakatlarını online araçlarla gerçekleştiren arkadaşlarımızın kendi aralarındaki konuşmalarını duyunca kulak misafiri oldum. Özellikle adayların yaşadıkları bağlantı problemlerini duyunca online mülakatlarda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bu yazıyı yazmak kaçınılmaz oldu. Buyrun online mülakatlarda dikkat edilmesi gereken hususlara yakından bakalım.

1. Mülakattan Önce Deneme Yapın

yazi_145_1Önceden şirketler sizi mülakata davet ederken adresi verir, o adrese en kolay nasıl ulaşabileceğinize dair tüyoları da sizinle paylaşırlardı. Şimdilerde mülakat davetleri şirketin kullandığı video konferans sistemi üzerinden gönderilen e-mailler ile yapılıyor. Online görüşme gün ve saatinde bir bağlantı sorunu yaşamak istemiyorsanız mülakatta kullanacağınız sistem üzerinden mutlaka bir arkadaşınızla deneme yapın. Mikrofonunuzun ve kameranızın sistemde açıldığından ve rahatça kullanılabildiğinden emin olun.

2.Rahat Hissedeceğiniz ama Profesyonel Görünümünüzü Bozmayacak Bir Sandalye Seçin

yazi_145_2Normal şartlarda sanal olmayan bir mülakata davet edildiğinizde mülakatçı sizi bir toplantı odasına alır ve hem rahat edeceğiniz hem de dik oturarak profesyonel görünümünüzü destekleyecek bir sandalyeye sizi buyur eder. Dolaysıyla evde mülakata gireceğiniz zaman da kendinizi rahat hissedeceğiniz ama ekranın öbür tarafındaki mülakatçının da profesyonel duruşunuzdan emin olacağı bir sandalye seçin.

3.Evden, Ev Kıyafetiyle Bağlanmayın

yazi_145_3Mülakatta nasıl giyinmek gerektiği ile ilgili zaten bilgi sahibinizdir. Kısaca hatırlatmak gerekirse şirketin giyim kurallarını önceden araştırıp bu kuralların bir üst derecesinde bir kıyafetle mülakata katılmak güvenli tarafta kalmanızı sağlayacaktır. Bu kural online mülakatlarda da geçerli. Mülakata evden katılıyor olmak ev kıyafetinizle kamera karşısına geçmenizi haklı çıkarmaz. Dolayısıyla şirketin merkezine gidecek olsanız nasıl giyinmeyi tercih edecekseniz o kıyafetle online görüşmeye katılmak en uygunu olacaktır. Kamerada düzgün görünecek şekilde üste gömlek, görünmeyen alt tarafa da şort giymek bir alternatif olsa da tam olması gerektiği gibi giyinmek havaya girip mülakata olan konsantrasyonunuzu da artıracaktır. Hatta ayağınızda ayakkabınızın olmasının gerektiğini bile söyleyenler olduğunu hatırlatayım.

4.Odanızı Toplayın

yazi_145_4Mülakatta en önemli şey mülakatçının sadece size ve söylediklerinize odaklanmasını sağlamaktır. Mülakat esnasında hem sizin hem de mülakatçının dikkatini dağıtacak unsurların ortadan kaldırılması çok önemlidir. Online görüşmelerde kamera açısına giren görüntünün de dikkat dağıtmaması en önemli gereklerden birisidir. Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz alanı iyi seçin. Odanızdan bağlanacaksanız arkada dağınık bir yatak olması hiç de hoş olmayacaktır. Bu yüzden sade bir kamera arka planı ile dikkati kendinize odaklayın.

Bundan sonrası sorulacak sorular ve sizin vereceğiniz cevaplara bağlı.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s