3 Ayda Kaç Yıl?

yazi_144Coronavirüs döneminde artan uzaktan çalışma ve uzaktan öğrenme faaliyetleri ile kritik bulut teknolojisi altyapılarına duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte Microsoft, gelirlerinde %15’lik bir büyüme elde ettiğini açıkladı. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella elde ettikleri bu finansal başarıyı yorumlarken şu cümleleri kullandı:

‘2 aylık süreçte iki yıla eşdeğer dijital dönüşüme şahit olduk.’

Dijital dünya böyle bir gelişimi tecrübe ederken biz İK’cılar Mart ayından bu yana geçen yaklaşık 3 aylık süreçte kaç yıllık bir gelişime şahit olduk? Gelin bugün bir öz değerlendirme yapalım, geçmiş 3 aylık dönemi birlikte gözden geçirelim ve şu sorulara cevap arayalım:

Doğrudan insanlarla ilgili olan bu süreçte İK profesyonelleri olarak üst yönetime ne kadar destek olduk? Sağladığımız veriler alınan kararları ne derecede etkiledi? Bu süreçte stratejik pozisyonumuz ne ölçüde güçlendi?

Uzaktan çalışırken bizleri birbirimize ve şirketimize bağlayan ne oldu? Değerlerimiz miydi bizi bir arada tutan yoksa başka faktörler mi? Değerlerimizi alınacak kararların merkezine konumlayabildik mi?

İletişimi yöneten mi olduk dinleyen mi?

Yetenek havuzlarımız ve yedekleme sistemlerimiz kritik işlerin devam etmesine ne kadar katkı sağladı? Olası enfeksiyon durumlarına karşı bu sistemleri hızlı bir şekilde devreye sokmaya hazır mıydık?

Çalışanlarımızın nabzını tutabildik mi? Bu dönemdeki uygulamalarımızın çalışanlarımız tarafından ne şekilde algılandığını, çalışanların kendilerini güvende hissedip hissetmediklerini, çalışanlarımızın şirketlerine duyduğu güvenin güçlenip güçlenmediğini ölçtük mü?

Güzel günlerde biz bir aileyiz derken, zor zamanlarda aile olabildik mi? Çalışanlarımızın eşlerine, çocuklarına, anne-babalarına dokunabildik mi?

Üniversite öğrencilerine destek olduk mu? Normal zamanda kampüs etkinliklerimizde kapsama alamadığımız üniversitelerin öğrenci topluluklarının bir online etkinliğine katıldık mı? Belki bu sene işe alım planlarımızı gözden geçirsek de öğrencilere ‘bu zamanlar da geçecek, hep beraber sabredelim ve öğrenme hevesimizi yitirmeyelim’ diyerek umut olabildik mi?

Bu süreçte bu soruların hepsine olumlu ve etkili cevaplar verebilmiş olabilmenin çok zor olduğunun farkındayım. Buna rağmen yukarıdaki sorulara çok az sayıda olsa bile ‘evet’ cevabı verebiliyorsanız coronavirüsün sizi güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Unutmayalım! Normalleşme adımlarının atıldığı bu dönemdeki başarımızı, bugüne kadar yaptıklarımız kadar yapmadıklarımız da belirleyecek.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s