Hazin Bir Transfer Hikayesi

yazi_1281963 doğumlu İtalyan bankacı Andrea Orcel, 2012 – 2018 yılları arasında UBS Yatırım Bankası’nın CEO’su olarak görev yaptıktan sonra 30 Eylül 2018 tarihinde bu görevinden ayrıldı. Görevinden ayrılmasının sebebi İspanyol Bankası Santander’in Yönetim Kurulu Başkanı Ana Botin tarafından yapılan ve Andre Orcel’in 2019 yılı başında CEO olarak görevlendirileceğine dair açıklama idi. Santander bu açıklamayı yaptıktan 4 ay sonra Ocak 2019’da Orcel’i CEO olarak görevlendirme sürecinden vazgeçtiklerini belirterek finans dünyasını şaşkına uğrattı ve Orcel’in 100 Milyon Euro’luk bir tazminat davası açmasına sebebiyet verdi. Peki tüm bu yaşananların sebebi neydi?

Sebeplerden ilki Orcel ve Botin arasında 20 Aralık’ta gerçekleşen bir mesajlaşmada gizli. Bu mesajlaşmada Orcel, görevlendirme kapsamında daha fazla güç ve yetki, aynı zamanda da bankanın düşük seviyelerde seyreden hisse fiyatlarını artırmak için radikal bazı kararlar almak istediğini belirtiyor. Orcel dava dosyasında bu mesajlaşmanın Santander’in vazgeçme kararında etkili olduğunu belirtse de Santander konunun Orcel’in ücret paketinin maliyetini düşürmek yönündeki başarısız çabalarından kaynaklandığını söylüyor.

Buradan da anlıyoruz ki konunun bir de maddi boyutu var. İspanyol bankası, Orcel’in birikmiş olan alacaklarının (hisse opsiyonları ve bonuslar) %50’sine kadar olan kısmını UBS’in ödeyeceğine olan inancını defalarca belirttiğini söylüyor. Aynı zamanda Orcel, Santander’den UBS’e bir mektup yazarak kendisine alacaklarının ödenmesi hususunda yardımcı olmasını istiyor ve İspanyolların iddiasına göre kendisine taslak bir metin hazırlanarak teslim ediliyor. Buna rağmen bu mektubun karşı tarafa verilip verilmediği hakkında Santander’in şüpheleri var. Anlaşılacağı üzere Santander, yeni CEO’sunun transfer maliyetini düşürmeye çalışıyor. Buna rağmen UBS’in ödemediği birikmiş alacaklarının bir kısmını da karşılamayı taahhüt ediyor. UBS’in 13.7 Milyon Euroluk bir ödemeyi kendisine vermeyi kabul etmesine rağmen Orcel’in bu teklifi, ödenecek tutarın İspanyollardan alacağı başlangıç ücret paketinden düşüleceği için reddettiği de biliniyor. Santander’in resmi açıklamasında, bu kadar büyük başlangıç paketinin banka yönetim kurulunun beklentilerinin çok üstünde olduğu sebep gösterilerek görevlendirmeden vazgeçildiği belirtiliyor.

Sonuç ise karmaşık: İşinden olan bir CEO, teklifini geri çeken bir banka, karşılıklı suçlamalar, 100 Milyon Euro’luk bir alacak davası, etik sorunlar, İK’cılar ve kariyerine başka bir şirkette yön vermek isteyenler için kıssadan hisse bir işe alım süreci yönetim dersi.

İster bir C seviye yönetici, ister bir uzman transfer edecek olun yazılı iş tekliflerine sadık kalmak ve yetki ve sorumlulukları netliğe kavuşturmak çok önemli. Aday tarafında ise eski işyerinden ilişkileri kırıp dökmeden ayrılmak, yeni işverene verilen sözleri zamanında yerine getirmek sürecin sorunsuz yürümesi için gerekli.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s