Şirket Kültürü Ne Kadar Eder?

yazi_106‘Takımla ilk tanıştığımızda çok heyecanlanmıştık. Geçtiğimiz yıl boyunca ve son aylarda yoğun olarak bu takımın şirketimize katılmasının yaratacağı potansiyel fırsatları araştırdık. Şirketin kültürü, oyunları geliştirme yöntemleri ve yaratıcılıkları bizi çok şaşırttı. Misyonumuzla gerçekten uyumlu ürünler geliştiren bu süper yetenekli takımı bünyemize katmanın büyük bir fırsat olacağını hissettik.’

Bu sözler geçtiğimiz günlerde 1010! ve Merge Dragons gibi birçok oyunun geliştiricisi olan Türk firması Gram Games’i 250 Milyon Dolar’a satın alan FarmVille ve WordsWith Friends oyunlarının yaratıcısı Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau’ya ait.

Gibeau GamesIndustry.biz’e verdiği röportajına şu sözlerle devam ediyor.

‘Gram Games ile onların kültürlerine son derece uyumlu bir şekilde çalışıyor olacağız. Ben, en iyi oyunların güçlü bir yerel kültüre ve mükemmel bir liderliğe sahip takımlardan çıkabileceğine güçlü bir şekilde inananlardanım. Onları tanımaya başladığınızda hep birlikte yemek yemeleri, her bir çalışanın -çok yeni bir çalışan olsa da- şirketteki yaratıcı vizyonu sorgulayabilmesi gibi Gram kültürü hakkında çok fazla şey olduğunu görebiliyorsunuz. Çok fazla soru soruyorlar, gerçekten zorlayıcı hackathonlara ve prototipleme süreçlerine sahipler ve bunu çok az insanla yapıyorlar. Kültürel olarak ve program geliştirme açısından baktığımızda onlardan öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum ve bunun için çok heyecanlıyız. Bu satın alma sürecinin şirketimizin değerleri ve gittiği yön ile son derece uyumlu olduğunu hissediyoruz.’ (haberin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz).

Şimdi gelin Gram Games kurucusu Mehmet Ecevit’in bu haberi ekibi ile nasıl paylaştığına göz atalım:

‘Merhaba arkadaşlar,

Bir aile gibi yemeklerimizi birlikte yediğimiz, yakınlığımızın ve bağlarımızın kaynağı, kültürümüzün ana bileşeni olan büyük yemek masamıza bir sandalye daha ekliyoruz bugün.

Bugün itibariyle Gram Games olarak Zynga ailesine katılmış bulunmaktayız. Birazdan bu haberi bütün dünya duymadan önce, sizlerle bu kararımızın sebeplerini ve önümüzdeki yıllar için heyecanımı paylaşmak istedim. 

Öncelikle, Zynga ile Gram Games’in şimdiye kadar yönetildiği şekilde yönetilmesi konusunda anlaştık. Zynga, kültürümüzün temel prensiplerine çok inanan, kendi kültüründe de benzer öğeler bulunduran bir şirket. Yaklaşımları, sadece şimdiye kadar yarattığımız kültürün olumlu sonuçlarına prim veren bir yaklaşım değil. Daha çok, bu kültür ve temel prensiplere gerçekten inanıyor olmaları. Fikirlerimizi prototiplere çevirmeye devam edeceğiz. Cuma günleri DIY günümüz olmaya devam edecek. Dün olduğu gibi aynı rolde sevdiğiniz işi yapmaya yarın da devam edeceksiniz.

Hemen hemen her konuda açık olan kültürümüze rağmen, bir süredir yürüttüğümüz bu süreci, Zynga’nın halka açık bir firma olmasından dolayı sizlerle daha önce paylaşamadığım için çok üzgünüm. Fakat bu akşam her iki ofisimizde de toplanıyoruz. Bu haberi konuşacak, hikayemizi ve başarılarımızı hep beraber hatırlayacağız.

Masadaki arkadaşınız,

Mehmet’

(yazının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz).

Son günlerin popüler repliği ile yazımı bitirmek istiyorum.

Görüyorsunuz! Anlatmaya gerek yok!

Doğru bir kültür oluşturulduğunda elde edebileceğiniz başarıların sınırı yok.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Şirket Kültürü Ne Kadar Eder?

  1. Geri bildirim: MakroekonomİK Bakış Açısı |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s