İK Okumaları: The Fuzzy and The Techie

yazi_105Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yapmış olduğu efsanevi konuşmayı mutlaka izlemişsinizdir. O konuşmanın bir bölümünde Steve Jobs, Reed Üniversitesi’nde almış olduğu kaligrafi dersinden bahsediyor ve cümlelerini şöyle sürdürüyor:

‘Serif ve san serif yazı karakterleri, değişik harf kombinasyonları arasındaki boşluğu ayarlama ve harika bir tipografiyi harika yapanın ne olduğu hakkında çok şey öğrendim. Çok güzeldi; tarihsel ve sanatsal olarak o kadar inceydi ki bilim hiçbir şekilde bunu yakalayamazdı ve ben bunu muhteşem buldum. Bunların hayatımda pratik bir uygulama bulma olasılığı yoktu. Ama on sene sonra, ilk Macintosh’u tasarlarken, bir anda aklıma geliverdi. Bunların hepsini Mac’te kullandık. Mac güzel bir tipografiye sahip ilk bilgisayardı. Eğer o derse hiç girmemiş olsaydım, Mac çok yönlü yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantıda kullanan fontlara sahip olmayacaktı. Windows da Mac’ten kopyaladığına göre, hiçbir kişisel bilgisayarın bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir.’

Steve Jobs’ın vermiş olduğu bu örnek teknoloji ile sanatın bir araya geldiğinde nasıl bir sonuç ortaya çıktığının, sosyal bilimler ile mühendisliğin birbirlerinden nasıl fayda elde edebileceklerinin en tipik örneklerinden biri.

Bugün size tanıtacağım kitap bu örneklerden onlarcasını sunuyor, mühendisliğin ancak ve ancak sosyal bilimler ile beslendiğinde en iyi faydayı sunduğunu ortaya koyuyor. Kitabın adı ‘The Fuzzy and The Techie’. Fuzzy Stanford Üniversitesi’nde sosyal bilimler okuyanlara, techie ise mühendislik okuyanlara verilen isimler. Kitabın yazarı Scott Hartley bir girişim sermayedarı ve küresel startup danışmanı. Kendisi de Stanford mezunu olan yazar, Silikon Vadisi’nde yaratılan ve hayatımızı değiştiren birçok teknolojik ürünün arkasındaki felsefe, psikoloji, antropoloji eğitimine sahip kişilerin teknolojiye nasıl yön verdiklerini tüm detaylarıyla anlatıyor.

Keyifli okumalar dilerim.

Not: Kitap henüz Türkçe’ye tercüme edilmedi. Umarım kısa bir zaman içinde tercüme edilir ve daha geniş bir kitle tarafından okunması sağlanır.
Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s