İK Okumaları: Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı

nesnelerin_interneti‘Bana göre yirmi birinci yüzyılın ikinci yarısındaki hakim ekonomik paradigma kapitalizm olmayacaktır.’

‘Kapitalist sistemin kuyusunu kazan şey, kapitalizmi yöneten hakim varsayımların kaydettiği çarpıcı başarıdır.’

Açıkçası Endüstri 4.0’ı araştırmaya başladığımda karşılaştığım ‘Nesnelerin İnterneti’ (Nİ) kavramının ne olduğunu daha iyi anlamak adına aldığım bu kitap, daha ilk sayfalarında yer alan yukarıdaki cümlelerle aradığımdan çok daha fazlasını bulacağımın garantisini verdi bana.

Kitabın yazarı Jeremy Rifkin ‘Nİ, İletişim İnterneti, Enerji İnterneti ve Lojistik İnterneti şeklinde sıralanan üç unsurdan meydana gelir’ diyerek tanımlıyor kavramı. ‘İletişim olmazsa ekonomik faaliyeti yönetemeyiz; Enerji olmadan bilgi üretemez, taşımacılık yapamayız; Lojistik olmadan da değer zinciri üzerinde ekonomik faaliyet yürütemeyiz’ şeklinde devam ederek de bu üç unsurun neden birbiriyle uyumlu halde çalışması gerektiğini anlatıyor.

Nİ ile yaratılan/yaratılmakta olan/gelecekte yaratılacak olan işbirlikçi çalışma düzeninin getireceği sıfır marjinal maliyet toplumu ve yeni ekonomik paradigmayı okudukça siz de zaman zaman umutlanacak, zaman zaman da tüm bu işleri makinalar yapacaksa insanlar ne işe yarayacak diye kendinizi sorgulamaktan geri duramayacaksınız.

Optimist Kitap tarafından yayımlanan Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı Levent Göktem tarafından Türkçe’ye çevrilmiş.

Keyifli okumalar dilerim.

Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to İK Okumaları: Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı

  1. Geri bildirim: İK Okumaları: Exponential Organizations |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s