İK Okumaları: Çalışılmayan Bir Dünya

1800’lerin sonunda Londra ve New York gibi büyük şehirlerde ulaşım, sayıları yüzbinleri bulan atlara bağlıydı. Atlar birer lokomotif olarak çok da verimli değillerdi. Örneğin bir at arabasını çalıştırmak için en az 3 at gerekiyordu. Atların ikisi dönüşümlü çalışıyor bir tanesi de herhangi bir olumsuz durumu telafi edebilmek amacıyla besleniyordu.

Aynı dönemlerde içten yanmalı motor icat edildi ve kısa bir süre sonra ilk defa bir otomobile monte edildi. Henry Ford’un T-modeli ile birlikte otomobiller artık olağan bir ulaşım aracına dönüşüyordu. 1912’de New York’ta araba sayısı at sayısından daha fazlaydı. 1917’de ise son atlı tramvay yollardan kalkıyordu. 

1973 yılında Nobel ödülü alan ekonomist Wassily Leontief modern ekonomik düşünceye önemli bir katkı yaptı. Teknolojik gelişme, atlara yaptığını eninde sonunda insanlara da yapacak ve bizleri iş dünyasının dışına atacaktı. Araba ve traktörler atlar için nasıl bir sonuç yarattıysa bilgisayarlar da insanlara aynısı yapacak ve iş dünyasının dışına atacaktı. 

Kısacası topyekün bir işsizlik çok yakındı.

Bugün sizlere tanıtacağım kitap Leontief’in bıraktığı yerden başlayarak işsiz bir geleceğin nasıl olabileceğine dair bizlere eşsiz bilgiler sunuyor. Metropolitan Books tarafından 14 Haziran 2020’de yayımlanan kitabın yazarı Oxford’da öğretim üyesi olan Daniel Susskind. Bu kıymetli kitap Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı öncülüğünde çok kısa bir sürede dilimize de çevrildi. 

Yazarın işin geleceğine ilişkin 1.5 milyondan fazla izlenen TED konuşmasına da buradan ulaşabilirsiniz. Uzun bir aradan sonra yeni bir yazı yazmanın mutluluğuyla keyifli okumalar dilerim.

Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s