Güzel Haberler Gelmeye Devam Ediyor

yazi_119

Udemy. Coursera, Linkeding Learning gibi online öğrenme platformları ile rekabet eden, değeri 1 milyar doların üzerinde bir şirket. Kurucusu ODTÜ mezunu Eren Bali. Sistemin bütün geliştirme faaliyetleri ODTÜ Teknokent’te yürütülüyor ve dünyanın her yerinde kullanılıyor.

Aykut Karaalioğlu. Bilkent mezunu bir girişimci. Hikayesi Türk insanının kıvrak zekasının eşsiz bir örneği. Milyon dolarlar seviyesinde yatırım alan Mobile Action şirketinin kurucusu.

Daha önce hikayelerini yine bu blogda okuduğunuz Gram Games (yazıya ulaşmak için tıklayınız) ve OpsGenie (yazıya ulaşmak için tıklayınız). Tüm bu şirketler global düzeyde Türk mühendislerinin neler başarabileceğinin birer örneği.

Geçtiğimiz günlerde bu başarı hikayelerine bir yenisi daha eklendi. Türk mühendislerinin kurduğu Citus Data şirketi Microsoft tarafından satın alındı. Satın alım bedeli açıklanmazken Microsoft’un Türk şirketini satın alarak açık kaynak kodlu veritabanı yönetimi alanındaki yerini sağlamlaştıracağı belirtiliyor. Gelelim Citus Data’nın hikayesine.

2011 yılında kurulan şirketin İstanbul İTÜ Teknokent ARI’da ve San Francisco’da ofisleri var. Yaklaşık 40 çalışanı ile SaaS (Software as a Service) şirketlerinin veri tabanlarını güvenli bir şekilde büyütmeleri için gereken açık kaynak kodlu Postgres ürünleri ile müşterilerine hizmet veriyor. CNBC’nin haberine göre Microsoft şirketin mevcut iş planlarına müdahale etmeyi düşünmüyor.

Tüm bu şirketlerin ortak özelliği ülkemizin yetiştirdiği mühendisler ile makro anlamda yarattığı yetenek havuzunun global ölçekte rekabet edebilecek yetkinlikte olması. Diğer taraftan, bu havuzdan çıkan girişimci ruhun kurduğu şirketlerdeki kültür, çalışma ortamı, iş planları ve ürünlerin Silikon Vadisi’nin devleri tarafından kabul edilerek herhangi bir müdahaleye uğramadan aynen devam ettirilmesi de ayrıca dikkat çekici. Apple, Google gibi devlerin çalışma ortamları ve kültürünün tüm İK’cılar için örnek teşkil ettiği günümüz dünyasında Türk şirketlerinin çalışma kültürünün de kabul görüyor olması doğru konumlandırma ve yönetim anlayışı ile çok daha büyük işler başarmaya aday olduğumuzun göstergesi.

Türk mühendislerinin yarattıkları başarı hikayelerinin artması dileğiyle.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s