İK Okumaları: Small Data

small_dataBüyük veri iş hayatında artık herkesin gündeminde olan bir konu. Büyük veriye dayalı İnsan Kaynakları yönetimi de İK’cılar arasında özellikle analitik İK başlığı altında konuşuluyor. Ancak büyük veri ve analizler sonucunda çıkan sonuçları anlamak için İK’cı öngörüsüne sahip olmamız gerektiğini de unutmamalıyız. İşte bu İK’cı öngörüsüne sahip olmak için de çalışanlara yakın olmalı, onların nabzını tutmalı, şirket içinde gelişen ve gelişmesi muhtemel trendlerden de haberdar olmalıyız. Bazen tek bir çalışanın söyleyeceği söz, büyük analizler sonunda çıkan verileri anlamlandırmanız için gerekli bakış açısını size kazandırabilir.

‘Lego’nun problemlerinin çözümü –onu potansiyel iflasından kurtarabilecek olan şey- bir çift eski spor ayakkabıdaydı.’

Bugün sizlere tanıtacağım kitap işte bu cümleyle başlıyor. Tam olarak da yukarıda bahsettiğim türden bir öngörünün nasıl oluşturulabileceği ve sonucunda ne kadar büyük değişimleri mümkün kılabileceğini anlatıyor.

Kitabın adı Small Data. Yazarı Martin Lindstrom ise Walt Disney, Pepsi, Nestle gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin marka danışmanı. Yazar kitabında bugüne kadar danışmanlığını yaptığı markalar için topladığı küçük ipuçları ile nasıl devasa trendleri açığa çıkardığını etkili bir şekilde ortaya koyuyor. Optimist yayınlarından çıkan kitap Ümit Şensoy tarafından Türkçeye çevrilmiş.

Bu kitap ile ilgili küçük bir öneride bulunmak istiyorum. Kitabı okumadan önce -eğer hala okumadıysanız- Malcolm Gladwell’in The Tipping Point (Kıvılcım Anı) adlı kitabını okuyun. Malcolm Gladwell’in 2002 yılında yayınladığı ilk kitabı Kıvılcım Anı küçük şeylerin nasıl büyük farklar yarattığını anlatıyor. Suç oranının çok yüksek olduğu bir şehirde güvenliği sağlamak için atılan küçücük bir adımın nasıl etkili olduğunu okuduktan sonra Martin Lindstrom’un Small Data’da kaleme aldığı deneyimleri çok daha anlamlı hale gelecektir.

Keyifli okumalar dilerim.

Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s