Gündemimiz İK Analitiği: Nasıl?

hr_analyticsGündemimiz İK Analitiği: Metrik vs. Analitik (yazıya ulaşmak için tıklayınız) ve Gündemimiz İK Analitiği: Neden? (yazıya ulaşmak için tıklayınız) başlıklı yazılarımda İK analitiğine neden ihtiyacımız olduğunu ve metrik ile analitik süreçler arasındaki farkları belirtmiştim. Bu yazımda ise analitik süreçlere ilişkin nereden başlamalı, nasıl bir ekip kurmalı ve ilk etapta nerelere odaklanmalıyız sorularına cevap vereceğim.

Şu bir gerçek ki veri olmadan analitik analizler yapmak mümkün değil. Bu nedenle öncelikli olarak temiz, güvenilir, geçerli ve entegre bir veritabanına sahip olmalıyız. Bu durum, IT departmanlarının da sürece dahil edilmesini gerektirecektir. Özellikle işe alım verileri, ücret verileri, performans verileri, öğrenme/gelişim verileri ve iş gücü planlama verileri bu süreçte kilit öneme sahip olacaktır. Bu verilerin her an kolayca erişilebilir olması çok önemlidir.

İkinci adımda ise etkin bir analitik ekibi kurulması gerekmektedir. Bu ekibin üç temel özelliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Birincisi analizleri yapmak için gerekli istatistik ve matematik bilgisine, ikincisi ise doğru soruları sormak ve çıkan sonuçları analiz etmek için gerekli bilgi ve tecrübeye –yetkinlik olarak tanımlamak gerekirse ‘business acumen’ yetkinliğine-sahip olmak. Ayrıca bu ekibin tek görevi kapanıp analiz yapmanın ötesinde çıkan sonuçları üst yönetim takımıyla tartışmak olduğundan bu ekipte görevli kişilerin teknik olarak yetkin olmakla birlikte bir iş ortağı veya danışman olarak da çalışabilmesi gerekmektedir.

Analiz süreçlerinde aradığımız cevapları sadece İK verisi ile bulmak mümkün olmayabilir. Finansal veriler başta olmak üzere zaman zaman şirketin iş sonuçları ile ilgili farklı bilgilere ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle mali yönetim, pazarlama, müşteri ve tedarikçi bilgilerini yöneten diğer analitik takımlarla da işbirliğini geliştirmek daha kapsamlı analizler yapabilmemize olanak sağlayacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki İK süreçleri her an veri üretmektedir. Bu veriler analitik süreçler için çok kıymetli olsalar da dikkatli olunması gereken büyük bir tehlikeyi de barındırmaktadır. Nereye bakacağınızı bilmezseniz büyük veri yığını içinde kaybolmanız işten bile değildir. Diğer bir ifadeyle araştırma sorunuz doğru yapılandırılmamış ise samanlıkta iğne aramak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle analitik çalışmalarınızın odak noktasının iş liderlerinin ve CEO’nun gündemi ile hizalanması büyük önem taşımaktadır. Sizin çalışan analitiği projelerinizin ya doğrudan ya da dolaylı olarak üst yönetimin gündeminde olan sorulara cevap üretmesi bu alanda yapmış olduğunuz yatırımın geri dönüşü için kritik önemdedir. Son olarak analitik ekibi kilit İK verileri üzerinde çalışacağından güvenlik, gizlilik ve kişisel bilgilerin korunması hususlarında ekstra hassas olmaları gerekecektir.

Değer yaratma sürecinde etkili İK’cılar olmak için gündemimizin en üst sırasında yer alması gereken İK Analitiği yolculuğunda ‘Gündemimiz İK Analitiği’ başlığıyla yazmış olduğum son 3 yazımın sizlere yol göstermesi dileğiyle.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s