Zengin Olmanın Yolu İK’dan Geçer

Jerene-July-money-magnet-shutterstock-700x42023 Ekim 2015 tarihinde Forbes dergisinin internet sitesinde yayınlanan bir haber heyecan yarattı. Amancio Ortega sahibi olduğu şirketin hisselerinin tarihindeki en yüksek seviye olan 33,99 Euro’yu görmesiyle kısa bir süreliğine de olsa dünyanın en zengin insanı unvanını Bill Gates’ten aldı. Ancak hisse değerinin 33,80 Euro’ya gerilemesiyle Bill Gates rahat bir nefes alarak dünyanın en zenginleri listesinde birinci sıradaki yerine tekrar yerleşti.

Amancio Ortega kimdir diye soracak olursanız, kendisi Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti gibi markaları bünyesinde barındıran İspanyol Inditex grubunun sahibi.

Peki Amancio Ortega sadece tekstilden nasıl bu kadar çok para kazanabildi? Dünyanın en kaliteli tekstil ürünlerini üreten ülkemizden neden böyle bir zenginlik çıkmıyor? Ülkemizdeki tekstilciler neyi eksik yapıyor? Bu soruları yanıtlamaya çalışırken Amancio Ortega ve şirketi Inditex hakkında ilginç bazı bilgilere ulaştım.

Hürriyet gazetesinin farklı kaynaklardan derleyerek hazırladığı bir yazıda Ortega ile ilgili şu satırlar dikkat çekici:

“Ortega’ya göre Zara’nın sırrı ucuz fiyat politikası ve sürekli değişen kreasyon. Sık kreasyon değiştirmenin önemine değinen Amancio Ortega aynı zamanda müşterinin isteklerini en iyi anlayan kesimin satış pazarlama departmanı değil, sahada müşteriyle birebir ilişki halinde olan tezgahtarın olduğunu savunuyor.”

İnternette yer alan buna benzer birçok haber ve yorum şirketin müşteriye dokunan çalışanlarına verdiği önemi açıkça ortaya koyuyor. Ancak bu başarının arkasında yatan ana etken ise satış temsilcilerinin odak noktası olduğu omni-channel perakendecilik dönüşümünde yatıyor. Grubun sahibi olduğu en önemli markası Zara, omni-channel perakende uygulamalarında sınıfının en iyisi olarak örnek gösteriliyor. Daha önce yazmış olduğum “Omni-Channel İK Dönüşümü” başlıklı yazıda bahsettiğim satış hikayesi Zara’da gerçeğe dönüşmüşe benziyor ve grubun 2014 yılı faaliyet raporunda yer alan şu cümleler bunu açıkça ortaya koyuyor:

“Müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek amacıyla ZARA, her bir ürünün satışa kadar geçen süreçte lojistik platformundan izlenebilmesine olanak sağlayan RFID teknolojisini geliştirdi. … Bir müşteri, spesifik bir ürünü aradığında satış sorumlusu o ürünün ilgili mağazadaki veya yakın mağazalardaki veya online satış platformu, Zara.com, üzerindeki stok miktarını gerçek zamanlı kontrol ederek satış sürecinin kolaylaştırılmasını sağlıyor.”

Yine grubun 2014 yılı faaliyet raporundan öğrendiğimize göre Inditex grubu başarısının temelinde yatan tasarım ekibi için yetenekleri bulma işini de şansa bırakmıyor. Inditex, dünyanın en iyi tasarım okulları ile sürekli yakın iletişim halinde olarak ve tasarım ekibine bu okullarda yetişen tasarımcıları katarak yetenek kazanımında paydaş yönetimi yaklaşımını benimsemiş.

Ayrıca Inditex grubu Universum verilerine göre İspanya’da en çok çalışılmak istenen şirket ve mercoPersonas araştırmasına göre de İspanya’nın en iyi işvereni.

Bir İK’cı bakış açısı ile özetleyecek olursak, işe alımda paydaş yaklaşımı, etkili işveren markası yönetimi ve doğru teknolojilerle desteklenen çalışanlar ile başarı uzak değil. Bu başarının temelindeki İK yönetimi anlayışının ülkemiz tekstilcilerine örnek olması dileğiyle…

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s