Endüstri 4.0: Bugüne Kadar Geçen Süreç

industry-4-0-02Bir önceki yazımda (yazıya ulaşmak için tıklayınız) ön sanayi devriminden bahsetmiş ve dördüncü sanayi devrimine kadar geçen süreç ile devam edeceğimi belirtmiştim.

Ön sanayi devriminin ardından el aletlerinin yerini makinalara bırakması, insan gücünün yerine de buharlı makinaların gücünün geçmesi birinci sanayi devrimi olarak adlandırdığımız sürecin temelinde yatan değişimlerdir. Özellikle buhar makinasının bulunması, buhar makinasının dokuma tezgahlarında kullanılması, demir ve çeliğin ocakta işlenmesi bu dönemdeki önemli icatlardan sadece birkaçıdır. Bu icatların üretim sürecinde çeşitli aşamaları tamamlayacak biçimde birbirleriyle bütünleşmeleri sonucu birinci sanayi devrimi oluşmuştur. Bu dönem devrimin ilk ve en önemli halkasıdır. Tekstil sanayi ile başlayan bu devrime daha sonra kimya sanayi de katılmış, elektrik ve daha sonra da petrole dayalı motor sanayileri devrim hareketinin tamamlanmasını sağlamıştır.

1913 - 1st Assembly Line Highland Parkİkinci sanayi devrimi olarak adlandırılan süreç, elektriğin üretim sistemlerinde etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla montaj hatlarının kurulması ve dolayısıyla seri üretimin mümkün hale gelmesiyle başlar. 19. yüzyılın sonlarına denk gelen bu süreç aynı zamanda klasik yönetim anlayışının doğuşuna da sahne olmuştur. İkinci sanayi devriminin her ne kadar Cincinnati’deki mezbahalarda kurulan sistemlerle başladığı kabul edilse de bu dönemin karakteristiğini yansıtan asıl sistem Ford Motor Fabrikalarında kurulan seri üretim tesisleridir. 1913 yılında Ford hareket eden montaj hattını devreye sokmuş ve elde eğeleme ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Ford’un seri üretim tekniğiyle ürettiği T modeli otomobillerin gerçekten geniş kitleler için tasarlanmış bir otomobil olma konusundaki ısrarı, Ford’un ölçeği büyüterek maliyetlerde ve fiyatlarda sağladığı düşüş, iş yönetimi tekniklerinde olduğu kadar iktisadi açıdan da bir devrim yaratmıştır. Ayrıca petrolün keşfi, içten yanmalı motorun ve telefonun icadı yine bu dönemi şekillendiren en önemli olaylardandır. Telefon kent ve banliyölere yayılmış ekonomik faaliyetleri yönetmekte etkili bir iletişim aracı olmuştur. Sabit noktalar arasında işleyen kömürlü lokomotiflerden her yöne doğru yol alabilen ve akaryakıtla çalışan araba, otobüs ve kamyonlar ekonomik faaliyetlerin coğrafi kapsamını da genişletmiştir.

1969 yılında algılayıcılardan aldığı bilgiyi, kendine verilen programa göre işleyen ve iş elemanlarına aktaran mikroişlemci tabanlı bir cihaz olan ilk programlanabilir mantık devresi (PLC) PLC Bedford, Massachusetts´te bir grup mühendis tarafından geliştirildi. PLC’lerin üretim sistemlerinin otomatikleştirilmesine imkân vermesi sanayide yeni bir dönem başlattı. Bu gelişme ile birlikte 1970’lerde başlayıp bugüne kadar süren döneme Üçüncü Sanayi Devrimi hâkim oldu. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, elektronik, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte üretimin otomasyonu sağlandı. Programlanabilir mantıksal denetleyici PLC’lerin gelişmesi sonucunda üretimde otomasyon ileri aşamalara taşınmaya başladı. Birinci Endüstri Devrimi üretimin makineleşmesi, İkinci Endüstri Devrimi üretimin serileşmesi olarak tanımlanırken, Üçüncü Endüstri Devrimi ise üretimin otomasyonu ve sayısallaşması olarak tanımlandı. Bu dönemde bilgisayar, mikroelektronik, fiber optik, lazer gibi teknolojilerin, telekomünikasyon, nükleer, biyotarım ve biyogenetik gibi bilimlerin gelişimi üretimin yönünü ve biçimini etkiledi. İletişim ve ulaşımdaki gelişmelerle, ticaret ve endüstri globalleşti.

Bu süreçte yaşanan en önemli gelişmelerden biri de dünya kaynaklarının hızla tükenmesi ve sürdürülebilirlik kavramının gündeme gelmesi oldu. Enerji kaynağı olarak Birinci Sanyi Devrimi’nde kömür, su ve buhar gücü; İkinci Sanayi Devrimi’nde ise petrol ve elektrik ön plandaydı. Fakat Üçüncü Sanayi Devrimi’nde, dijital devrim ile birlikte yeni bir iletişim yöntemi ortaya çıkmış olsa da yeni bir enerji kaynağı gelişmedi. İkinci sanayi devriminin yenilenemez enerji kaynaklarındaki sıkıntılar ve çevresel kaygılarla güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları önemli hale geldi. Bütün bu gelişmelerin, daha önce mümkün olmayan yeniliklere imkân tanımasının yanı sıra, siber-fiziksel sistemler, Nesnelerin ve Hizmetlerin İnterneti gibi faktörlerin de etkisiyle, içinde bulunduğumuz Dördüncü Sanayi Devrimi başladı.

Böylelikle dördüncü sanayi devrimine kadar geçen sürede neler yaşandığını, bugünkü şartları hazırlayan teknolojik gelişmeleri ele aldık. Bir sonraki yazıda Endüstri 4.0’ın ortaya çıkışına zemin hazırlayan fiziksel, dijital ve biyolojik alanlardaki gelişmeler ile devam edecek ve 2025 yılında bizleri nelerin beklediğini ele alacağız.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Endüstri 4.0: Bugüne Kadar Geçen Süreç

  1. Geri bildirim: Endüstri 4.0: Fiziksel, Dijital ve Biyolojik Etkileşim |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s