Binlerce Yıllık Tarihimiz ve Bizi Biz Yapan Cumhuriyetimiz

bayrak_turkiye9.000 bin yıl önce kadın ve erkek eşitliğinin var olduğu, sanatın filizlendiği, hükümete ve silahlı güce ise ihtiyaç duyulmadığı yerleşim yeri Çatalhöyük, bu topraklarda Konya Ovası’nda kuruldu. Bugün, elimizdeki bulgular bize 8.000 kişinin yaşadığı bu kentte suç işlenmediğini, dolayısı ile bir güvenlik gücüne ihtiyaç olmadığını, herkesin kendine yetebildiği için, herhangi bir tekelleşmenin söz konusu olmadığını gösteriyor. Bu topluluk savaşçı değildi ve savaşlara neden olacak bir kral ve yönetici sınıfı yoktu. İnsanlar enerjilerini temel ihtiyaçlarını karşılamak için harcıyor, kalan zamanlarda da kendi yaşam alanı olan evlerde duvarlara resimler çizip iç dünyalarının güzelliklerini zenginleştirerek vakit geçiriyorlardı.

Bu topraklarda kurulan Hitit medeniyeti, Pankuş adını verdikleri meclisleri ile herkese özgürce fikirlerini dile getirebilecekleri bir ortam sundular. Herhangi bir politik sorun olduğunda Pankuş Kral tarafından çağırılmaktaydı. Pankuş, kralı bile denetleme yetkisine sahipti; yani Pankuş, kralın kararları hakkında söz sahibi bir kurul ve böylelikle de onun mutlak hakimiyetinin tek denetleyicisiydi.

Dünyanın ilk toplu iş sözleşmesi 250 yıl önce bu topraklarda, Kütahya’da imzalandı. Bu belge ile esnaf hem kendi çalışma yaşamını, bir yandan rekabeti koruyarak diğer yandan verimli çalışmayı sağlamak amacı ile kalfa ve çıraklara iş güvencesi vererek sağlamaya çalışmış hem de çalışma ortamına barış getirmeyi amaçlamıştır.

Ve bundan 93 yıl önce bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Atatürk ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ derken Anadolu’nun binlerce yıldır var olan  barış dilini, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ derken Hititlerden beri var olan milletin önceliğini ve ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!’ derken bu milletin çalışma ahlakını bizi bir arada tutan ve millet yapan Cumhuriyet harcına katmıştır.

Bir milletin varoluş mücadelesinin 93 yıl önce zaferlerle sonuçlandırıldığı bu günde, köklerinden gelen değerlerle, gelecek hayal edilerek kurulan Cumhuriyetimizin doğum günü, Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s