Kazanmak için: Oynayın

Eğer bir çöp kutusuna çöp atmak eğlenceli, ilginç ve merak uyandırıcı olsaydı insanlar çöp kutusuna daha fazla çöp atarlar mıydı ya da çöp kutusuna atmak için çevrede çöp ararlar mıydı? Bu sorunun cevabı için lütfen aşağıdaki videoyu izleyin.

Şimdi düşünün… Şirketinizdeki işleri, çalışanların bitirmek için birbirleri ile yarışacakları eğlenceli bir hale dönüştürebilseniz neler olurdu? Cevabı 2010 yılında şuanki anlamı ile kullanılmaya başlanan “oyunlaştırma” (gamification) olgusunda saklı.

Peki nedir oyunlaştırma?

kitapBu sorunun cevabı için University of Pennsylvania’da oyunlaştırma dersleri veren Kevin Werbach ve Dan Hunter’ın kaleme aldığı “For the Win: How Game Thinking Can Revolutionize Your Business?” başlıklı kitaba bir göz atalım. Werbach ve Hunter oyunlaştırmayı yapmak zorunda olduğumuz işlerde saklı olan eğlenceli tarafı bulup çıkarmak olarak özetliyor. Daha akademik bir tanımı ise şöyle yapıyorlar: Oyunlaştırma, oyun öğelerinin (puan toplama, seviye atlama vb.) ve oyun tasarım tekniklerinin oyun dışı ortamlarda (iş ortamı, eğitim/öğretim ve sosyal projeler gibi) kullanılmasıdır.

Kitap oyunlaştırma sürecini 6 seviyede (bilgisayar oyunlarındaki “level”lar gibi) okuyucularına sunuyor. Oyunlaştırmanın ne olduğu ve daha çok ne olmadığı üzerinde durularak başlayan kitapta bir işin adım adım oyunlaştırılmasına giden süreç anlatılıyor. Kitabın benim açımdan dikkat çeken en önemli konu başlığı ise motivasyon teorisi ile oyunlaştırmanın etkileşiminin ele alındığı 3. seviye. Motivasyon teorisi oyunlaştırmanın üzerine konumlandırılabileceği sağlam bir bilimsel altyapı oluşturuyor.

İşe alımdan performans yönetimine kadar birçok alanda biz İK’cılar için de alternatifler sunan oyunlaştırma konusunun meraklıları için kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca kitabın yazarları tarafından Coursera platformu üzerinden 26 Ocak 2015’te “Gamification” başlıklı dersin de açılacağını hatırlatmak isterim.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s