2018’e Okuyarak Başlayalım

yazi_96_1Blog yazmanın en güzel yanı şüphesiz sizin yazma heyecanınız ile içinde okuma ve araştırma merakını taşıyan birilerinin heyecanının kesiştiği anlardır. 2017 yılında 34 yazı ile yaşadığım bu heyecan 8.192 kez nazmibosca.com adresini tıklayan 3.588 kişinin heyecanı ile kesişti.

2018 yılında da yolumuzun araştırma ve öğrenme hevesi ile kesişmesini ve her şeyin hayal edebildiğinizin de ötesinde güzel olmasını diliyorum.

yazi_96_2Bu yılın ilk yazısında da sizlerle yeni okuduğum bir kitabı paylaşmak istiyorum. Kitabımız Türkiye İş Bankası yayınlarından çıkan İnsanın En Güzel Tarihi. ‘Biz kimiz, nereden geldik, nereye gidiyoruz?’ sorularına 4 farklı isimle yapılan söyleşiler ile cevap aranan kitap ne kadar birbirimize benzediğimizi ve ne kadar biricik olduğumuzu bizlere bilimsel teorilerin ışığı altında anlatıyor.

Kitaptaki şu paragraf bir İK’cı olarak, özellikle mesleğimizin odağında olan insanları daha iyi anlamama katkı sağladı:

‘Bazı kimseler insanlığın birbirinden kesin çizgilerle ayrılmış ırklara bölünebileceğine inanmaktadırlar. Bu imkansızdır. İcat edilebilecek ölçütler ister istemez keyfi olacaktır. İnsanların sınıflandırılamayacağını söylemek onların aralarında farklar olmadığı anlamına gelmez. Tam tersine: İnsanların çeşitliliği sınırsızdır, aşırıdır. Şaşkınlık vericidir. Hepimiz bir tek tür oluşturuyoruz, hepimiz aynı atalardan geliyoruz, hepimiz bir tek dilden türemiş farklı diller konuşuyoruz. Ama birey olarak hepimiz tekiz, biriciğiz. Gerçekte, insan türü tekil, kendine özgü vakalardan oluşur. Herkes herkesten farklıdır. İlk atalarımızdan bu yana 80 milyar insan birbiri peşi sıra yeryüzünden geçti. Bununla birlikte insanlık tarihinde sizin ya da benim gibi biri olmadı. Şu halde hepimiz farklıyız ve hepimiz akrabayız.’

2018 farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu anladığımız ve bizleri birbirimize yaklaştıran değerlerimizin farkına vardığımız bir yıl olsun.

Herkese iyi seneler.

Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s