İK Okumaları: The Second Machine Age

yazi_86_1Dördüncü Sanayi Devrimi, Toplum 5.0, Endüstri 4.0 veya Made in China 2025. Hangi adı verirseniz verin dünya yeni bir oluşumun içinde. Geleceğin şekillendirilmeye çalışıldığı, sadece teknolojik anlamda değil toplumsal anlamda da yeni politikaların oluşturulduğu bu dönemi ortak bir isimle adlandırmaya çalışsak ne derdik acaba?

Sizlere bugün bahsedeceğim kitap işte bu sorunun cevabını veriyor. Cevap doğrudan kitabın adında: The Second Machine Age (İkinci Makine Çağı).

Peki neden ikinci makine çağı? Hatırlayacağınız üzere sanayi devrimi buharlı makinaların icadı ve üretimde kullanılmasıyla başladı. Bu dönem aynı zamanda birinci makine çağının da başlangıcıydı. Bu sayede tarihte ilk defa makinalar insanın kas gücünün yerini aldı. Bugün ise -yazının başında belirttiğim gibi adına ne derseniz deyin- makinalar yine gündemde ve bu sefer insanın bilişsel gücünün yerini almaya talip. Bu yüzden de içinde bulunduğumuz döneme genel olarak ikinci makine çağı demek doğru bir çerçeve çizmemize olanak sağlayabilir.

Erik Brynjolfsso (MIT bünyesindeki Dijital Şirketler Merkezi’nin müdürü ve bilgi sistemleri ve ekonomisi alanında görüşlerine en çok önem verilen bilim insanlarından biri) ve Andrew Mcafee (MIT’deki Dijital Şirketler Merkezi’nde görevli araştırmacı bilim insanlarından biri) tarafından yazılan kitabın ilk baskısı 2014 yılında yapılmış ve 2015 yılında Türk Hava Yolları Yayınları tarafından Türkçe olarak yayınlanmış.

Keyifli okumalar dilerim.

 

Bu yazı Genel, İK Okumaları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s