İK’cıların Zirve Yolculuğu

518959Mary Barra 15 Ocak 2014 tarihinde General Motors’un yeni CEO’su olarak göreve geldi. Birçok kaynak bu görevlendirmeye uluslararası bir otomotiv şirketinin liderliğini üstlenen ilk kadın yönetici olması ile ön plana çıkardı. Ama bu görevlendirmede bizler için önemli olan bir başka nokta Mary Barra’nın CEO yolculuğunda daha önce İK Başkan Yardımcılığı yapmış olmasıydı.

16 Ekim 2014 tarihinde PerYön İç Anadolu Şubesi’nin düzenlediği kongrenin “Lider Gözüyle İnsan Yönetimi” oturumunda Ekol Lojistik İK’dan Sorumlu Genel Müdürü Osman Ünal şirketinin tek bir genel müdürlük pozisyonu olmadığını, yürütme kurulunda yer alan genel müdürlerin dönemsel olarak sırayla şirket yönetiminde rol alacağını anlatırken ilk sıranın yürütme kurulu tarafından kendisine verildiğini ifade ediyor ve ekliyordu: “Bu görevlendirme şahsım ve İK’cı olarak mesleğim adına gurur vericidir.”

Harvard Business Review’un Aralık 2014 sayısının kapağında yer alan bir başlık dikkatimi çekiyor: İK Direktörlerinden Harika CEO Olur.

Yazıda Üst yöneticilere odaklanan uluslararası İK şirketi Korn Ferry’den Ellie Filler ve Dave Ulrich koordinatörlüğünde yürütülen bir çalışmanın sonuçlarına yer veriliyor. Çalışmanın dikkat çekici sonucu şu: CHRO’ların liderlik ve düşünce tarzları ile duygusal yeterlilikleri CEO’larınkine yakın bir eşleşme gösteriyor. Başarılı olmanın anahtarının yetenek savaşlarında galip gelmek olduğunun açıkça görüldüğü modern ekonomide bu benzerlik çok da şaşırtıcı değil. Ancak Ellie ve Ulrich bir konuda İK’cıları uyarıyor: İK’cılar CEO’luğa giden yolda gerekli olan teknik ve finansal yetenekleri edinmekte zorlanıyor ve bunun için çaba göstermeleri gerekiyor.

Alınacak çok yolumuz olsa da Genel Müdür’ün yedekleme planlarında yer almak, bu planların içinden sıyrılarak şirketlerin kaptan köşküne çıkan İK’cıları görmek bizler için motive eden itici bir güç olmalı. Ne de olsa öğrenme ve gelişim bizim işimiz.

Yazıda belirtilen araştırma sonuçları detaylarına http://www.kornferryinstitute.com/reports-insights/ceos-and-chros-crucial-allies-and-potential-successors adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s