Apollo 11

yazi_125Tarih 20 Temmuz 1969. Apollo 11 uzay aracı Ay’a iniş yaptı ve Neil Armstrong kendisi için küçük insanlık için ise dev bir adım attı. Apollo 11 uzay aracını Ay yüzeyine indiren aracın bilgisayarı AGC, 80 kilobayt hafızaya ve saniyede 40.000 işlem yapabilen bir işlemciye sahipti. Bugünün bilgisayar teknolojisi ile karşılaştırıldığında en kötü cep telefonunda bile bundan çok çok fazla hafıza ve işlemci gücü bulunuyor. Bununla birlikte IBM’in devasa bilgisayarlarının olduğu bir zaman diliminde AGC’nin çok az yer kaplaması ve çok az enerji tüketerek çalışması gerekiyordu. Bu bilgisayarın yapılmasında emeği geçen araştırmacılardan Philip Hattis, bugünkü Silikon Vadisi’ni yaratan teknolojinin AGC gibi projelere harcanan emeğin bir sonucu olduğunu belirtiyor.

1950’lerde başlayan bu projelerle birlikte başlayan durumu Peter Drucker 1959 yılında yazmış olduğu ‘Landmarks of Tomorrow’ adlı kitabında şöyle aktarıyordu: Sanayi devrimi sonrası döneme geçişte en büyük değişiklik rutin ve mauel işler üzerinde olacak ve çalışanların fiziki gücüne dayalı işlerden bilişsel gücüne dayalı işlere doğru yaşanacak bu değişim 21. yüzyılın iş hayatını şekillendirecektir. Drucker kitabında ilk defa bilgi işçileri kavramını kullanıyor ve bilgi işçilerini fiziki güçlerinden daha çok bilişsel güçlerini kullanarak hayatını kazanan kişiler olarak tanımlıyordu.

3 aydan uzun bir süredir yazılarıma ara vermemin sebebi de Peter Drucker’ın sözünü ettiği bu bilgi işçileri idi. Bilgi işçilerini daha iyi anlamak, onların işe karşı tutumlarını ve performanslarını etkileyen bazı faktörleri araştırmak üzere yola çıktığım yüksek lisans tezimi kısa bir süre önce yazıp jüri sürecini tamamlayarak bugün tekrar yazılarıma başlıyorum.

Zaman zaman tez çalışması esnasında elde ettiğim sonuçlardan da bahsedeceğim yeni bir süreç başlıyor. Önümüzdeki günlerde farklı konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Ayrıca her ne kadar 3 aydan uzun bir yazısız dönem geçirdiysem de bu dönemde birçok farklı plan yaptım. Bu planları hayata geçirebilmeyi ve bundan sonra da sizlerin beğenisini kazanacak yazılar paylaşmayı umuyorum.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s